Az üvegházhatás
1.
Amikor a Napból a Föld légkörébe behatoló sugárzás a Föld felszínéről visszaverődik, az energia nem jut vissza maradéktalanul a világűrbe, mert egy részét nem engedi ki a légkör. Hőcsapda keletkezik, akárcsak egy üvegházban.
A valódi üvegház üvegtetője átengedi a napfényt, ám a talaj és a növények által visszavert sugarak már nem tudnak ugyanolyan könnyen kijutni az üvegházból, mint ahogyan oda behatoltak. Ennek az oka a napsugárzás megváltozásában rejlik. Rövidhullámú sugárzásként könnyedén áthalad az üvegen. A talajt elérve azonban hosszúhullámú hősugárzássá alakul át, amit már nem enged át az üveg. Az üveg tehát visszatartja a hőt, és a belső tér jócskán felmelegszik. A Föld légkörében is hasonló jelenség játszódik le. Az üvegtető szerepét itt a vendéggázok és a vízpára tölti be, ezek gondoskodnak a természetes üvegházhatásról. Ezeket a gázokat üvegházhatású gázoknak nevezzük.
Az üvegházhatás jelensége nélkül a Föld hideg, a földi életre nézve barátságtalan bolygó lenne – az se biztos, hogy e nélkül kifejlődhetett volna az élet.
Minél nagyobb a légkörben az üvegházhatást okozó gázok mennyisége, annál hosszabb ideig melegítik a napsugarak a Földet, tehát egyre melegebb lesz. Ha kisebb az üvegházhatású gázok aránya, akkor a visszaverődött napsugarak gyorsan távozhatnak bolygónkról a világűrbe. Az üvegházhatás nemcsak a Földre jellemző: a Vénuszon különösen intenzív a hatása. A légkörnek ezt a tulajdonságát Joseph Fourier francia matematikus fedezte fel.
Érdekes
1
Melyik gáz fokozza az üvegházhatást?
Jelöld be válaszodat
- A
- B
- C