A.4.12.1 Frozen Yogurt

A self-serve frozen yogurt store sells servings up to 12 ounces. It charges $0.50 per ounce for a serving between 0 and 8 ounces, and $4 for any serving greater than 8 ounces and up to 12 ounces. Choose the graph that represents the price as a function of the weight of a serving of yogurt.

Check all that apply

Explain why the graph you choose represents the price as a function of the weight of a serving of yogurt.

The relationship between the serving weight of yogurt and the price is an example of a piecewise function, in which different rules are applied to different input values to find the output values. The graph is made up of two (in this case linear) pieces that correspond to the two rules. Can think of other situations that could be represented by piecewise functions?