Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Ders

M.8.2.1.3. ÖZDEŞLİKLERİ MODELLERLE AÇIKLAR

1)GİRİŞ

1)GİRİŞ

Yukarıdaki resimde gördüğünüz çoklu çerçeve resimdeki gibi birleştirilip duvara asılmak isteniyor. Odayı tasarlayan iç mimar çerçevenin duvarda kaplayacağı alanı öğrenmek istiyor. Büyük çerçevenin boyutları uzun kenar 48 cm , kısa kenarı 30 cm. 6 adet küçük çerçevenin her biri kare ve bir kenarı 16 cm dir. Siz iç mimarın yerinde olsaydınız çerçevenin duvarda kaplayacağı alanı nasıl hesaplardınız?

2.KEŞFETME

n sürgüsü mavi karonun kenar uzunluğunu temsil etmekte, i sürgüsü ise kırmızı karonun kenar uzunluğunu temsil etmektedir.

Yukarıdaki geogebra uygulamasında n sürgüsünü 5 e, i sürgüsünü 10 a getiriniz. şeklin tamamının alanını önce tek tek karoların alanını hesaplayarak bulunuz.Daha sonra şeklin tamamının uzunluğunu kullanarak hesaplayınız. Bu şekilde n ve i sürgülerini değiştirip bulduğunuz sonuçları karşılaştırınız.

3.AÇIKLAMA

3.AÇIKLAMA

4. DERİNLEŞTİRME

1)Yukarıdaki geogebra uygulamasında b sürgüsünü 0 konumuna getiriniz. Şu anda oluşan A karosunun alanı veren cebirsel ifadeyi yazınınız.2)Şimdi b sürgüsünü ortalayınız ve oluşan şeklin alanını yani A karosundan B karosunu çıkarıp kalan şeklin alanını cebirsel bir şekilde ifade edip oluşan modeli inceleyiniz.

5.DEĞERLENDİRME

5.DEĞERLENDİRME

Yukarıdaki sorunun cevabını belirtiniz

SORU-2)

SORU-2)

Cevabınızı buraya belirtiniz

SORU-3)

SORU-3)

Cevabınızı buraya belirtiniz